Кукурудзяний стебловий метелик

Стебловий, або кукурудзяний метелик (Pyrausta nubilalis Hb).

Метелик  у розмаху крил 24 – 32 мм., має різко  виявлений статевий диморфізм. Крила самок – від біло-жовтого до біло-коричневого кольору, з буруватими тонкими кутастими лініями поперек крил і більш темними краями крил. Задні крила світліші, блідо-жовтувато-сірі, з  світлішою серединною перев`яззю. Самець з більш струнким тілом. Забарвлення крил темніше – від блідо-коричневого до бурувато-сірого, з жовтими плямами, перев`язями та бахромою.  Задні крила бурувато-жовті, з блідо-жовтою серединною перев`яззю.

Рис

Рис. 1 - стебловий, або кукурудзяний метелик (Pyrausta nubilalis Hb.), самець і самка, 1а - гусениця, 1б - дірчастве виїдання листка гусеницями 1-го віку, 1в - волоть кукурудзи, обламана внаслідок пошкодження стебла гусинецею, 1г - пошкоджений гусеницями качан кукурудзи, 1д - гусениця під час зимівлі в стерні, 1е - лялечка, 1ж - кладка яєць.

 

Гусениця жовтувато-сіра, часто з рожевим відтінком; серединна спинна смуга темна. Голова, потиличний і анальний щитки бурі. Сегменти тіла з  щетинконосними  бородавками. Лялечка довжиною близько 20 мм., блідо-коричнева або буро-жовта, з видовженим заднім кінцем. Яйця плоскі, відкладаються купками, що нагадують краплі стеарину.

Поширений по  всій Євразії і північній Америці. На Україні є повсюдно, але більш численний на Правобережжі. Гусениці   багатоїдні  , пошкоджують понад 150 видів рослин. Найбільшої шкоди завдає кукурудзі, просу, коноплям, хмелю, бавовнику, сої, люпину та іншим польовим культурам. На Україні розвивається звичайно в одному поколінні, лише в степу буває частково друге покоління, яке не встигає розвиватись. Зимують гусениці всередині соломин і решток стебел кукурудзи та інших товстостеблих рослин. В середині травня гусениці заляльковуються, прогризаючи перед цим круглий льотний отвір у сухій стеблині. Через 10 – 25 днів з лялечок  виходять метелики, літ який відбувається з кінця травня до початку липня. В цей час самки відкладають яйця, розміщуючи їх з нижнього боку листків кукурудзи та інших кормових рослин; одна самка відкладає від 250 до 1250 яєць. Період масового відкладання яєць збігається з часом викидання кукурудзою волотей. Залежно від температури повітря через 3 – 14 днів з яєць виходять гусениці, які швидко вгризаються в пазуху верхніх листків, під обгортки качанів кукурудзи та ін. З третього віку гусениці вгризаються всередину стебел, ніжок качанів та волотей, всередину качанів, де виїдають  серед рядів зерен довгі звивисті ходи й камери. В ряді місць через  прогризи пошкоджених рослин висипається рудувата червоточина. Гусениці нерідко переповзають з стебел на качани та нижчу частину стебла. Підгризені волоті часто зламуються. Найбільш небезпечні пошкодження стебел нижче качанів і самих качанів. Поріг шкодочинності стеблового кукурудзяного метелика 1 – 2 кладки яєць на 100 рослин.

 

Заходи боротьби з кукурудзяним стебловим метеликом:

Збирання кукурудзи на низькому зрізі (8-12 см.) глибока зяблева оранка . Важливим високоефективним засобом боротьби проти кукурудзяного стеблового метелика являється застосування трихограми в період льоту та яйцекладки шкідника.

Випуск проводять : ІІ декада червня - ІІ декаду серпня, при нормі 100 - 150 тис. особин на 1 га, на кожний випуск з інтервалом 7 - 9 днів.

Для заказа обратного звонка, пожалуйста, заполните форму ниже:

Ваше имя: *

Контактный телефон: *

Удобное время звонка: *
с по