Озима совка

Озима совка (Agrotis segetum Sehiff ) поширена повсюдно. Пошкоджує озимі культури, буряк, картоплю, кукурудзу, багаторічні трави, горох, овочеві і баштанні культури, всього – 147 видів рослин.

Рис 

Рис . 1 - Совка чорнувата (Euxoa nigricams L); 2 - с. озима (Agrotis segetum Schiff), 2а - яйце, збоку і зверху (дуже збільш.), 2б - самка яйцеїдна-трихограма відкладає своє яйце в яйцесовки озимої (збільш.), 2в - гусениця пошкоджує сходи кукурудзи, 2г - потурбована гусениця згорнулась кулечком, 2д - лялечка;    3 - с. пшенична (Euxoa tritici L), 3а - гусениця пошкоджує озиму пшеницю, 3б - кокон; 4 - с. коренева (Agrotis vestigialis Rott), 4а - гусениця пошкоджує озиму пшеницю.

 

Метелики з розмахом крил 34 – 45 мм. Забарвлення передніх крил варіює від бурувато-сірого до майже чорного. Задні крила білувато-сірого, з затемненим зовнішнім краєм.  Забарвлення крил самиць зазвичай темніше, ніж самців.   Яйця білі з 45 – 48 радіальними реберцями діаметром 0,5 – 0,6 мм. Гусениця завдовжки 40 – 50 мм., землисто-сіра, уздовж спини та по боках темні смуги, шкіра з дрібно зернятковою грануляцією, голова рудувата. Лялечка завдовжки 16 – 20 мм., червонувато-коричнева. Зимує гусінь VI віку в ґрунті на глибині 10 – 25 см. (залежно від щільності ґрунту). Навесні, коли ґрунт на глибині 20 см. прогрівається до +10 0С, гусениці активізуються і підіймаються в верхні шари ґрунту де заляльковуються. Лялечки розвиваються 25 – 35 днів. Літ метеликів І покоління  в степових і лісостепових районах  починається в травні - червні, на Закарпатті інколи – з кінця квітня. 

Масовий літ починається за температури повітря 16 – 170С і триває 1-2 декади. Тривалість життя метеликів варіює від 5 до 25 днів, максимальна -  35 – 40 днів. Одна самка відкладає від 470 до 2200 яєць вибираючи для цього легкі, пухкі, добре оброблені ґрунти із рідкою рослинністю. Яйця самиці відкладаються в роздріб по одному або рідше – невеликими групами на нижній бік листків та черешки   низькорослих бур’янів , на сухі рослинні рештки або ґрунт. Ембріональний  розвиток триває 3 – 5 днів ( за  + 29 -  +300С ) до 24 днів ( за  + 10 -  + 120С ). Для розвиту яєць необхідна сума ефективних температур ( СЕТ )  + 60 - + 650С, нижній поріг розвитку  + 100С, верхній  +360С, оптимум +180С +170С.  Метелики II покоління літають з середина липня до середини вересня. Відкладати яйця починають у першій – другій декаді серпня, концентруються на парових полях та низькорослих ……. просапних культурах.

На більшій частині України протягом вегетаційного  періоду розвивається два покоління шкідника, але в північних і особливо в північно-західних  областях за несприятливих погодних умов  ( холодне дощове літо) – одне покоління. В крайніх південних районах за сприятливих метеорологічних  умов в літку та восени буває неповне III покоління.

Заходи боротьби з Озимою совкою:

   Ретельна обробка парів і боротьба з бур’янами. Випуск трихограми в період масового льоту та яйцекладки шкідника в два періоди :

1-й     травні – червні  - I покоління шкідника – 100 – 150 тис. шт.особин на 1га.;

2-й     серпні  - вересні II покоління шкідника – 100 – 150 тис.шт.особин на 1 га.

Для заказа обратного звонка, пожалуйста, заполните форму ниже:

Ваше имя: *

Контактный телефон: *

Удобное время звонка: *
с по